Koupit byt, realita nebo sci-fi?

28.06.2017

Ceny nemovitostí rostou. To je dobrá zpráva pro majitele bytů, bytových domů a rodinných domů. Ovšem na trhu finančním vyskakovat nemůžeme. Proč? Na to je velice jednoduchá odpověď. Každou banku zajímají hlavně dvě věci :

1. Klient

2. Nemovitost, kterou kupuje.

Zdánlivě jednoduchá rovnice o dvou neznámých se nám změní ve složitou matici, pokud do ní začneme dosazovat správné věci. Zastavme se nejprve u klienta. Zde banku zajímají tyto věci:

- Schopnost splácet

- Zda v minulosti své závazky platil řádně a včas

- Kolik má svých finančních prostředků

Ne vždy je jednoduché splnit všechny tři podmínky. První dvě většinou klienti jsou schopni splnit bez zbytku, ale třetí bývá oříšek. Právě při rostoucí ceně nemovitostí je požadavek na vlastní prostředky větší. Aktuálně vše směřuje k tomu, aby klient měl k dispozici 20% z ceny nemovitosti. V současné době se průměrná výše hypoték pohybuje zhruba kolem 2 000 000,- a tak je jasné, že člověk musí mít ideálně 400 000,-, aby se dostal na ideální výši hypotéky. Dosud se to řešilo jiným úvěrem, nejčastěji ze Stavebního spoření. Ovšem pozor! Proti tomuto se začíná vymezovat ČNB, která ve svém věstníku z 13. 6. 2017 vydala doporučení, aby tato praxe byla zakázána, neboli se nevyužívala. Takže pokud klient nemá své penízky, má smůlu. No a to už jsme se dostali k přímé souvislosti s nemovitostí, kdy opět ČNB upozorňuje na nadhodnocené ceny nemovitostí, v čemž vidí do budoucna riziko.

Takže hypoteční trh je stále v pohybu, ale ČNB tahá za ruční brzdu. Uvidíme, co na to banky a klienti. Možná se skutečně koupě nemovitostí stane sci-fi, anebo jen pro vybranou, majetnou skupinu.

Rešíte aktuálně své bydlení? Neváhejte se na nás obrátit, poradíme vám jak postupovat.