Peníze, nebo život

02.08.2017

Milujte se a množte se, řekli člověkovi, když ho posílali na Zemi. A tak se milujeme a množíme. Potomstvo bychom ovšem nejraději vyváděli nebo aspoň vychovávali ve svém. Jen málokdo na to ale právě tady a teď má: ten příkaz by měli rozšířit na milujte se, množte se a plaťte hypotéku. A nebuďte příliš horliví, aspoň pokud jde o to půjčování peněz, ať si nenaložíte tolik, že by vám to zlámalo hřbet.

Čas na lepší bydlení. A hlavně tedy na svoje

Většina z nás chce bydlet ve svém. Investice do vlastního bydlení je dobrá investice, oceníte ji nejen vy, ale taky vaše děti. A to nejen dneska, protože se konečně dočkají vlastního pokojíčku, ale taky jednou po dlouhých letech...

Ne každý si ale takovou investici může z voleje dovolit. Vlastně až na horních řekněme sto tisíc vůbec nikdo. Takže - půjčka, hypotéka. Ani tu ale nedají každému a podmínky pro její získání se budou dál zpřísňovat. Kdo nemá slušný balíček bankovek už našetřený, může na hypotéku rovnou zapomenout. Takže zpátky k tomu, co říkáme už od prvního dílu našeho seriálu: zavčasu ukládat, ukládat, ukládat. Čím dřív začnete, tím míň starostí budete při pořizování bydlení mít.

Můj dům, můj hrad

Když se zabydlíte, ať už ve vlastním, nebo pronajatém, nezapomínejte na pojištění. Až do teď jsme se v našem seriálu nezmínili o ochraně majetku, ale jestli myslíte na milování a množení, je nejvyšší čas. Zvlášť jestli budete pořizovat rodinu a nové bydlení zároveň, budete v mimořádně citlivém období, kdy každý výkyv v rodinném rozpočtu může znamenat slušnou nepříjemnost. Pro hypoteční banky je navíc pojistka nemovitosti podmínkou k poskytnutí půjčky. Rozumně nastavené pojištění ovšem přináší klidnější spaní, i když zůstáváte single.

Spočítejte si sami, kolik vás stála nemovitost, vybavení domácnosti, oblečení, nábytek a co by stálo dnes, kdybyste o ten který kus majetku přišli. Stačí i takové "maličkosti" jako rozbitý bojler, lednice, zatečení deště do bytu a jiné. Samy o sobě to nejsou nízké položky. A když je začnete sčítat... Přitom pojistka domácnosti a nemovitosti stojí pár stokorun měsíčně, ty vám na oplátku můžou ušetřit několik desítek i stovek tisíc, které byste ve svém rozpočtu možná těžko hledali. A pokud je tam máte, určitě je rádi utratíte za příjemnější věci než za vymalování bytu pod vámi, když vám přeteče vana.

Pojištění automobilu

Ať už jste si vůz pořídili dřív než bydlení, nebo až po něm, ať už je zbrusu nový, nebo z druhé ruky, kromě benzínu vás bude něco stát i jeho pojistka. Povinné ručení je povinné, tam je to bez debat. Chcete ale sami platit opravy nového auta po tom, co se prožene déšť s kroupami, když kolem projde nepřející vandal nebo když o služebníka na čtyřech kolech dokonce přijdete úplně? Havarijní pojištění auta je sice dražší záležitost, tedy především pro ty, co nemají ještě nasbírané bonusové body, ale pořád se jedná o výši pojistného, které mnohonásobně ušetří čas, vynahradí peníze i zklidní nervy v případě jakékoliv nepříjemnosti.

Pojistka na blbost

Další kousek do skládačky jménem jistota je pojištění odpovědnosti, kterému se lidově říkává "pojistka na blbost". Jsme jen lidi, někdo doma zapomene zapnutou žehličku, jiný má neposlušného psa, někdo zas podlehne nadšení ze zimních radovánek a řítí se sjezdovkou jak smyslu zbavený - následky si jistě dokážete domyslet sami. Nemusí být vždycky dramatické, ale jejich dopad na náš rozpočet může být devastující. Především, pokud se nějaká taková "hloupá" příhoda stane v zahraničí.

Nový život, nové hodnoty

Dokud si užíváme single života, jsme zodpovědní jen sami za sebe. Rodina naše hodnoty tak trochu změní. Cítíme potřebu chránit ty, které milujeme, děti i partnera, bojíme se o ně, přebíráme za ně zodpovědnost. Už v předešlých dílech seriálu jsme se více či méně dotkli životního a rizikového pojištění. V každé etapě našeho života hraje určitou roli, vždycky záleží na tom, co děláme, čeho se bojíme, koho chceme chránit a kolik jsme schopni a ochotni investovat, abychom případné následky nešťastných událostí zmírnili. V rámci rodiny nebo i společného života ve dvou to pak platí víc než dvojnásob. Dokážeme si představit, co to může znamenat, když naše děti nebo našeho partnera potká vážná nemoc či úraz. Pojďme se na to ale podívat z té druhé strany a položme si ty nejdůležitější otázky: Co bude s dětmi nebo s partnerem, když se něco stane nám? Co se stane v případě, že splácíme hypotéku a jednomu z nás rodičů klesnou kvůli nemoci či úrazu příjmy? Jak to ohrozí naši rodinu i naše děti? A můžeme proti tomu něco udělat?

Co čekat, když čekáte

Stačí na založení rodiny jen pomyslet a už vám hubne peněženka. Kdo nezkusil, neuvěří, na kolik takové dítě přijde. Ještě než se prcek narodí, už jsme lehčí o pár desítek, ne-li stovek tisíc korun. Výbavička, pokojík, kočárek... Náklady pak stoupají úměrně s věkem a od narození až do své dospělosti nám potomek z konta smaže několik milionů korun.

Tím vás ovšem rozhodně nechceme odradit od rodičovství. Ostatně kdybyste si spočetli jenom to, kolik za život utratíte za rohlíky k snídani, taky byste se dostali na stovky tisíc. Jen chceme upozornit na to, že výdaje budou a že nebudou malé. Takže zas znovu: kdo si včas začne dávat peníze stranou, pracuje na tom, aby jednou dopřál klidný rodinný život nejen sobě, ale především svým dětem.

Zdroj: www.penize.cz | Autor článku: Kateřina Šmídová