Zájem o životní pojištění u Čechů stále klesá, daří se neživotnímu.

05.10.2017

Stále výrazněji se na trhu prosazuje neživotní pojištění, jemuž se na rozdíl od životního daří. Česká ekonomika rychle roste, stejně tak reálné příjmy domácností a nezaměstnanost je nejnižší za posledních devět let. Přesto zájem o životní pojištění klesá. "V mezinárodním srovnání je tento vývoj celkem výjimečný," zdůrazňuje analytik České asociace pojišťoven Jaroslav Urban.

Stále výrazněji se proto na tuzemském trhu prosazuje neživotní pojištění, jemuž se na rozdíl od životního daří. Podíl neživotního pojištění na ekonomickém výkonu činí 1,9 procenta oproti evropskému průměru 2,2 procenta. Nezájem o životní pojištění není krátkodobý. "V posledních dvou letech klesá předepsané pojistné v životním pojištění," uvádí výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek. Jen loni kleslo o téměř dvě procenta na 43,7 miliardy korun.

Češi podle asociace přestali mít zájem o jednorázově placené předepsané pojistné kvůli nízkým výnosům. Pojišťovny totiž investují hlavně do státních fondů, u nichž výnosy prudce propadly kvůli politice centrálních bank.

V nemilost domácností upadlo také investiční životní pojištění, jehož růst se zastavil. Zřejmě i vzhledem k pochybením poradců v době před finanční krizí. Ukazuje se, že investiční životní pojištění nepřináší slibované výnosy. Finanční krize totiž srazila výnosy z investic, což klienti pojišťoven mohli pocítit skutečně drasticky. Investiční životní pojištění nepovažujeme za pojistku, doporučujeme sjednávat rizikové životní pojištění. To kryje riziko smrti, úrazu nebo třeba závažného onemocnění.

Domácnosti ale nemají podle asociace chuť uzavírat ani tradiční kapitálové životní pojištění. Počet těchto smluv klesá.

Atraktivnost životního pojištění snížilo od začátku roku 2015 rovněž ministerstvo financí, které omezilo daňové výhody. Pokud chce klient využívat daňových slev, nesmí už mimořádně vybírat peníze během trvání smlouvy.

Řešíte otázky týkající se životního nebo neživotního pojištění? 

Neváhejte se na nás nezávazně obrátit, Vaše otázky jsou pro nás samozřejmostí.

Těšíme se Vás.